Stefan | ᕕ(◠ڼ◠)ᕗ says to 電訊台
The distance between Kuala Lumpur and Singapore is 316 km speed of light = 0.00333564095 millisecond per kilometer then theoretical max latency = 316 * 0.00333564095 = 1 ms..